„Zespół jelita nadwrażliwego” pod red. M. Gałęckiej [recenzja]


Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń układu pokarmowego, z którą boryka się nawet co piąta osoba w Polsce. Co to za choroba, jak z nią walczyć? Na te inne pytania znajdziecie odpowiedz w książce pod redakcją dr. n.med. Mirosławy Gałeckiej pt. „Zespół jelita nadwrażliwego”, która ukazała się nakładem PZWL.

Poradnik dostarczy odpowiedzi na pytania dotyczące zespołu jelita nadwrażliwego, wskaże właściwą drogę postępowania, pomoże dobrać dietę odpowiednią w IBS.

Książka składa się z sześciu części, w których dokładnie opisano zagadnienie dotyczące zespołu jelita nadwrażliwego.

Czym jest IBS i jak zdiagnozować chorobę?

W części pierwszej poradnika zebrano informacje dotyczące IBS i sposoby diagnozy choroby. Czy wiedzieliście, że występują cztery podtypy IBS:

 • IBS – C – postać zaparciowa,
 • IBS – D – postać biegunkowa,
 • IBS – M – postać mieszana,
 • IBS – U – postać nieklasyfikowana.

Dzięki charakterystyce tych typów możemy ustalić, z którym typem IBS mamy do czynienia.

W poradniku poruszono także temat przyczyn powstania choroby, do których zalicza się m.in. … stres! Z książki dowiemy się, jakie badania należy wykonać, by zdiagnozować zespół jelita nadwrażliwego.

Jak leczyć zespól jelita nadwrażliwego?

W drugiej części poradnika Gałęckiej poznajemy sposoby walki z IBS. Dowiemy się, jakie leki stosować przy biegunkach, a jakie przy innych formach choroby. Przeczytamy także o lewatywie i lekach przeciwdepresyjnych. Dowiemy się, dlaczego dieta jest ważnym czynnikiem leczenia IBS. Autorka podkreśla także kluczową rolę probiotykoterapii, czyli przywrócenia właściwej mikrobioty jelitowej.  Czy wiedzieliście, że hormony, seks, libido też mają związek z jelitem?

Choroby podszywające się pod IBS

W trzecim rozdziale opisane zostały inne choroby, które dają podobne objawy, a więc mogą być mylone z zespołem jelita nadwrażliwego. Mowa tu o dysbiozie jelitowej, SiBO, alergii, nietolerancji, nadwrażliwości pokarmowej, jak rownież celiakii. Każde z tych schorzeń zostało szczegółowo opisane, czyli objawy, przyczyny, dolegliwości i sposób leczenia.  Czy wiedzieliście, ze choroby autoimmunologiczne mogą być powiązane z celiakią? Dlatego ważna jest diagnostyka, zanim zaczniemy leczenie na własną rękę, stosując np. dietę bezglutenową.

Dieta w IBS – fakty i mity

Dieta to bardzo ważny element w procesie leczenia zespołu jelita nadwrażliwego. Czwarty rozdział książki został poświęcony właśnie diecie. Mowa tu o:

 • FODMAP, czyli fruktooligosacharydy –grupa fermentujących węglowodanów, których organizm chorych nie jest w stanie rozłożyć i wchłonąć. Wtedy one w jelicie grubym powodują pożywkę dla bakterii chorobotwórczych. Gdzie znajdziemy FODMAP? Jaka są zalecane, a jakie zakazane produkty w tej diecie? Na te pytania odpowiedź w poradniku. W części tej znajdziemy też zasady diety, a także przykładowy jadłospis.
 • Dieta lekkostrawna i dieta surowa – raw food w IBS.  W poradniku przeczytamy jak stosować te diety, co wykluczyć o po co sięgnąć. Opisano także przeciwskazania do stosowania diety raw food.

Dieta zależna od postaci IBS:

 • dieta w postaci biegunkowej zespołu jelita nadwrażliwego,
 • dieta w postaci zaparciowej zespołu jelita nadwrażliwego,
 • dieta w postaci mieszanej zespołu jelita nadwrażliwego.

Zespól jelita nadwrażliwego może występować pod kilkoma postaciami, dlatego też należy odpowiednio, indywidualnie dobrać dietę. Czasami potrzebne są jeszcze inne modyfikacje żywieniowe, o czym przeczytamy w książce.

 • Dieta eliminacyjna bez niedoborów – istnieją diety z założenia niedoborowe, np. post dr Dąbrowskiej, dieta ketogeniczna. Warto podkreślić, iż nie każda dieta eliminacyjna jest niedoborową. Jak zbilansować dietę eliminacyjną i sprawić, by była urozmaicona? O tym w książce.
 • Post przerywany w IBS, czyli dieta IF. Jest to okresowa głodówka. Stosuje się ją w kilku wariantach. Korzystnie wpływa na organizm, ale posiada też negatywne skutki i nie jest wskazana dla wszystkich.

Jakie są rodzaje postów przerywanych? Na przykład: Jedz, nie jedz, jedz – nie jemy jeden dzień w tygodniu.

Suplementacja w IBS.

Ten rozdział poświęcony został suplementacji przy zespole jelita nadwrażliwego. Przedstawiono suplementy wspomagające prace układu pokarmowego: przy zaparciach, biegunkach, wzdęciach i IBS. Autorka nie zapomniała także o naturalnych środkach, takich jak: zioła i inne rośliny, które wspomagają pracę układu pokarmowego. Przeczytamy także o interakcji ziół z lekami. W poradniku znajdziemy też Dekalog Bezpiecznej Suplementacji.

Spokój, czyli o równowadze psychofizycznej w IBS.

W rozdziale tym przeczytamy o osi jelita- mikrobiota- mózg, a także o trzewnym układzie nerwowym. Autorka wymienia tu substancje ważne dla naszego układu pokarmowego, do których należą m.in.  kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B i … woda. Neurony, synapsa, komórki glejowe, nerw błędny… to tylko niektóre zagadnienia opisane w rozdziale. Czy wiecie co to jest oś jelito-miktobiota-mózg? Dlaczego stres wpływa na problemy jelitowe?  Co to jest serotonina? O tym przeczytacie w tym rozdziale. Według autorki wpływ na pracę układu pokarmowego mają emocje, jak również wspomnienia. Bardzo ważnym elementem terapii IBS jest ruch i aktywność fizyczna.

Dla kogo książka „Zespół jelita nadwrażliwego”?

Poradnik pod red. dr. n.med. Mirosławy Gałęckiej polecam osobom borykającym się z IBS, jak również osobom mającym problemy z układem pokarmowym. Można znaleźć tu mnóstwo informacji na temat choroby, co jest bardzo pomocne w przypadku zdiagnozowania zespołu jelita drażliwego. Książkę może być pomocna także lekarzom, a także dietetykom, którzy zalecają pacjentom diety.