„Zdrowie z ogrodu” Michał Mazik [recenzja]


„Zdrowie z ogrodu” Michała Mazika to poradnik dotyczący uprawy i zastosowania roślin jadalnych, które mają ozdobne owoce. Jest to kolejna książka  należącą do serii Zielone Hobby („Ogród z pasją”, „Zioła w domu i w ogrodzie”, „Dary pszczół”), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Egros.

Zdrowie z ogrodu. O autorze słów kilka….

Michał Mazik to dziennikarz, ogrodnik z doświadczeniem, autor wielu artykułów, porad na portalach ogrodniczych, a także kilkudziesięciu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej (m.in. Zdrowie z ogrodu). Jako miłośnik ogrodów naturalnych radzi, jak sadzić, pielęgnować i czerpać korzyści z dobrodziejstw natury.

Zdrowie z ogrodu – rośliny ozdobne o jadalnych owocach

Poradnik podzielony jest na kilka części. Na początku dowiemy się, jakie gatunki roślin warto kupić i zasadzić w swoim ogrodzie. Autor podpowiada, jak wybrać odpowiednie sadzonki. Przestrzega również, jakich roślin unikać, np. z przebarwieniami, mozaikami. Kolejnym etapem jest sadzenie  – tu również mnóstwo praktycznych porad. Dowiemy się, kiedy najlepiej sadzić drzewa czy krzewy owocowe o jadalnych owocach. Poznamy sposoby przygotowania gleby, zasadę uprawy drzew i krzewów liściastych w celu otrzymania obfitych plonów. Michał Mazik podkreśla, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja roślin: kiedy podlewać, nawozić, ciąć i ściółkować.

Rośliny o jadalnych owocach – zastosowanie

Kolejna część książki poświęcona jest uniwersalnemu wykorzystaniu roślin. Mogą więc one według autora tworzyć luźne żywopłoty, rabaty, wrzosowiska, czy też dekoracje altan i pergoli. Sadzone pojedynczo tworzą solitery, sadzone na skarpach chronią przed osypywaniem się ziemi. Autor radzi jakie gatunki powinno się sadzić planując zieleń miejską. Wymienia gatunki, które stwarzają zagrożenie dla dzieci, gdy drzewa rosną w pobliżu placu zabaw czy szkół.

Uwaga – rośliny trujące!

W ogrodach rosną czasem rośliny, których owoce działają toksycznie. Warto wiedzieć które to gatunki, by uniknąć niebezpieczeństwa, zwłaszcza, gdy w ogrodzie bawią się dzieci. Autor wymienia rośliny, a także opisuje skutki spożycia ich owoców. I tak popularny krzew sadzony przy domu to cis pospolity. Warto wiedzieć, iż jest on rośliną toksyczną – powoduje zatrucie, którego objawami są wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy oraz osłabienie pracy serca. Autor radzi także, co zrobić w przypadku zatrucia.

Nie tylko cis jest toksyczny… zajrzyj do poradnika, a dowiedz się jakich roślin unikać w ogrodzie.

Rośliny owocowe – ozdobne i lecznicze

Najobszerniejsza część książki dotyczy roślin jadalnych. M. Mazik opisuje dokładnie około 40 gatunków. Znajdziemy tu informację na temat m.in. bzu czarnego, borówki brusznicy, derenia jadalnego, głogu, morwy białej, rokitnika zwyczajnego. Autor podaje przy każdej roślinie: opis, występowanie, wymagania i uprawę, a także wykorzystanie w ogrodzie, kuchni i domowej apteczce. Dodatkowo przy każdym gatunku autor zamieścił ciekawostki. Czy wiedzieliście, że okorowany pęd derenia może posłużyć jako naturalna … szczoteczka do zębów.

Na końcu umieszczony został zbiór informacji dotyczący drzew i krzewów, przydatny m.in. przy projektowaniu ogrodu.

Zdrowie z ogrodu – dla kogo książka?

Poradnik M. Mazika polecam wszystkim, którzy chcą czerpać korzyści z naturalnych darów natury jakim są jadalne owoce drzew i krzewów. Książka okaże się pomocna doświadczonym ogrodnikom, ale także osobom rozpoczynającym przygodę z ogrodem. Można tu znaleźć informacje na temat wielu gatunków oślin znanych naszym babciom, a współcześnie zapomnianym. Warto wiedzieć, jakie rośliny posadzić przy domu, by wykorzystywać ich cenne właściwości w kuchni i domowej apteczce. Z pomocą przyjdą tu przepisy zaproponowane przez autora.