„Warzywa na balkonie” Michał Mazik [RECENZJA]


Warzywa na balkonie… Warzywa zawierają przede wszystkim cenne witaminy, minerały i błonnik. Powinni po nie sięgać zarówno dorośli, jak i dzieci. Na dodatek najlepsze są warzywa wyhodowane w swoim ogrodzie, a nawet … balkonie. Co zrobić, by cieszyć się własnymi warzywami, które mamy na wyciagnięcie ręki? O tym w nowej książce Michała Mazika „Warzywa na balkonie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Septem.

Warzywa na balkonie to trend, który zyskuje coraz większą popularność. Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się produkty naturalne, bez chemii. Stajemy się bardziej świadomymi konsumentami, co wiążę się z dokonywaniem świadomych wyborów. Dlatego też warto zasadzić swój własny mały ogród warzywny, nawet na balkonie czy parapecie.

O autorze słów kilka….

Michał Mazik to praktykujący ogrodnik, dziennikarz i bloger. Od lat specjalizuje się w tematyce ogrodniczej. Jest autorem wielu książek ogrodniczych, które cieszą się dużą popularnością, jak chociażby Zdrowie z ogrodu, Dary pszczół, Zioła w domu i ogrodzie.

Michał Mazik w swoich poradnikach doradza, jak zbudować ogród – nie tylko warzywny – od podstaw, jakie wybrać gatunki roślin, a także do czego można wykorzystać zioła, warzywa, owoce czy miód.

Warzywa na balkonie – porady ogrodnicze

Według Michała Mazika balkon jest namiastką ogrodu, zwłaszcza dla ludzi żyjących w mieście. W zależności od jego rozmiarów, można dobrać odpowiednie rośliny. Nawet maleńki balkonik może być rajem ziołowych zapachów. Autor poradnika radzi, jakie rośliny można zasadzić na balkonie, by cieszyć się smakiem zdrowych warzyw i ziół. Porady dostosowane są do upraw w pojemnikach, dotyczą:

  •  doboru gleby i pojemników
  • produkcji rozsady
  • nawadniania i nawożenia
  • zabiegów pielęgnacyjnych
  • ochrony przed szkodnikami.

W poradniku przeczytamy też o dobrych i złych sąsiadach, czyli kto z kim się kłóci w ogródku. I tak na przykład burak nie lubi pora, marchew-selera, a pietruszka- sałaty. Mazik radzi także, co zrobić z roślinami w czasie urlopu.

Ciekawa propozycje stanowią ogrody wertykalne, które stanowią doskonałą propozycję na zagospodarowanie małych balkonów. Można w nich uprawiać niewielkie warzywa, np. w sałata w paletach drewnianych.

Ogród warzywny na balkonie nie uwolni nas całkowicie od konieczności kupowania warzyw, ale dostarczy satysfakcji ze spożywania wyhodowanych warzyw i ziół. Na dodatek balkonowa grządka może też spełniać funkcję dekoracyjną, a także odstraszać insekty.

Warzywa na balkonie – informacje o roślinach

Poradnik ogrodnika zawiera też obszerne opisy roślin, które warto posadzić w swoim małym ogrodzie. Każdy opis zawiera informacje o roślinie, interesujące odmiany, wymagania hodowlane, podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, wartości odżywcze i lecznicze, zastosowanie w kuchni, a także … ciekawostki. Mazik popisuje popularne warzywa, takie jak burak, cebula, ziemniak, ale znajdziemy także informacje o bakłażanie, endywii czy tzimbalo. Pewnie niejedna osoba zastanawia się teraz, co to jest tzimbalo? Otóż jest to egzotyczne warzywo wytwarzające miniaturowe melony, z których można przyrządzić pyszny koktajl.

W poradniku opisane są również zioła i przyprawy, które z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach. Należą do nich m.in. bazylia, czystek, majeranek, mięta czy wawrzyn szlachetny. Znajdziemy także informacje, jakie rośliny uprawiać zamiast cukru. Mazik doradza także, jakie grzyby można uprawiać w warunkach domowych. Mowa tu o boczniaku, pieczarce, płomienicy zimowej, shitake.

Dla kogo książka?

Książkę polecam wszystkim, którzy chcą zdrowo się odżywiać. Jadłospis w myśl zasady „wiem, co jem”, to najlepsze rozwiązanie dla naszego organizmu. Od tego, co znajduje się na naszym talerzu zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Spożywaj więc warzywa i zioła ze swojego ogrodu. Sięgnij po książkę, i uprawiaj swoje zdrowe roślinki już dziś.

Gorąco polecam Wam tę książkę wraz z Wydawnictwem Septem.