„Dieta Raw Food” K. M. Szaciłło [recenzja]


Chcesz oczyścić swój organizm,dostarczyć składników odżywczych, poczuć się lekko, świeżo i witanie? Sięgnij po nową książkę K. M. Szaciłło „Dieta Raw Food”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Założenia diety raw food powstały w latach 30. XX w. w Stanach Zjednoczonych, ale prawdziwy jej rozkwit przypadł na końcówkę XX w. i opanował cały świat. Dlaczego? Otóż zaczęto dostrzegać zalety prostego naturalnego jedzenia – nie mrożonego, bez obróbki termicznej powyżej 47°C.

Raw food – surowe zasady

Autorzy dokładnie omawiają kwestię diety, łącznie z przeciwwskazaniami. Ponad 95% składu posiłków składających się na menu jest witariańskie i wegetariańskie. Jedynym produktem odzwierzęcym jest miód, który oczywiście można zastąpić nierafinowanym syropem z agawy. Czy wiedzieliście, że większość owoców ma właściwości alkalizujące, oczyszczające i ochładzające? Wszyscy wiemy, że gotowanie, smażenie, pieczenie itd. zabija część cennych składników odżywczych, ale za to potrawa jest rozgrzewająca. Jak więc zmienić wychładzający charakter surowej diety? Czym jest stan zapalny organizmu? Jakie produkty wyłączyć z jadłospisu podczas oczyszczania? Kiedy spożywać określone posiłki? Jakie owoce i warzywa zaliczane są do „czystej piętnastki” i „parszywej dwunastki? Kiedy najlepiej spożywać owoce? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w książce „Dieta Raw Food”.

Przygotuj się…

W rozdziale tym autorzy udzielają dokładnych wskazówek jak się przygotować do diety. Na początek należy odkwasić organizm modyfikując odpowiednio menu. Autorzy podają też listę potrzebnych sprzętów kuchennych oraz listę trudno dostępnych produktów kulinarnych (m.in. pak choi, matcha). Kolejny rozdział zawiera przepisy na m.in. chleby, surowe wytrawne krakersy, spody do pizzy, tacos czy bruschetty. Dowiecie się też jak poza dietą można wspomóc proces oczyszczania (m.in. zabiegi olejowe, kąpiele, medytacja). Co powinno się pić? Jak nasycić wodę kolorem zielonym? (terapia kolorami)

Twoje 5-20 dni „na surowo”

Należy trzymać się jednej zasady: śniadanie zjadaj zawsze rano, obiad w południe, a kolację wieczorem. Nie zmieniaj kolejności posiłków, urozmaicaj swoje menu i jedz tyle, aby zaspokoić głód. Zasady proste? Teraz wystarczy tylko przejść do wykonania. Poradnik zawiera 20-dniowe witariańskie menu. Dania są szybki i proste w wykonaniu. I tak np. pierwszego dnia na śniadanie mamy szejk z pokrzywą, na obiad mielone z kalafiora z surówką z marchewki, a na kolację pomidorowa z ryżem ze słonecznika. Brzmi ciekawie? Trzeci dzień jest po prostu po … włosku – szejk z melisą, pizza, bruschetta z sałatą. A może śniadanie w Meksyku, lunch w Maroku? Mamy też dzień terapii … smakiem. Autorzy nie zapomnieli też o słodkościach. Na końcu książki zamieścili przepisy na desery na detoksie. Zastanawiacie się pewnie dlaczego? Otóż nie powinno się eliminować smaku słodkiego, gdyż zdaniem ajurwedy słodycz daje jasność umysłu i lekkość, sprzyja długowieczności i dodaje energii. Mamy więc przepisy na ciasteczka cynamonowe, sernik lodowy z owocami czy czekoladowe trufle.

Dieta raw food – nie dla wszystkich…

Osoby ze słabym trawieniem, wyziębione, niedoborowe (medycyna chińska) mogą źle tolerować surowe jedzenie. Najlepiej wtedy skonsultować stosowanie diety z lekarzem łączącym medycynę naturalną z niekonwencjonalną. Dieta raw food jest zalecana w przypadku kuracji oczyszczającej, nie powinna stanowić długotrwałego modelu żywienia. Długość surowej diety dobiera się indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia i poziomu energii pacjenta. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby przewlekle chore bez konsultacji z lekarzem.

Opinia dietetyka

Książka zawiera 80 przepisów na „surowe” śniadania, obiady, kolacje, desery i pieczywo, które pomogą oczyścić organizm wiosną lub latem, gdy mamy dostęp do świeżych surowych warzyw i owoców. Podzielona została na kilka rozdziałów, które krok po kroku przeprowadzają z nami proces oczyszczania organizmu. Zawiera też komentarz eksperta żywieniowego oraz mnóstwo ciekawostek. Dla kogo? Dla wszystkim, którzy chcą oczyścić organizm i poczuć się lepiej. Przepisy mogą też być inspiracją dla dietetyków układających plany żywieniowe dla pacjentów oraz lekarzy medycyny naturalnej. Oczywiście, jak już wcześniej zostało podkreślone, surowa dieta nie powinna być modelem odżywiania! Pamiętajmy o tym 🙂